CyberKnife (Radyo Cerrahi Uzay Bıçağı)
07 Haziran 2021

   

  • 20200129_161843.jpg
            

    CyberKnife (Radyo Cerrahi Uzay Bıçağı) Nedir?

     CyberKnife, tüm vücutta  milimetrenin altında hassasiyetle radyasyon tedavisi yapmak için tasarlanmış bir ışınlama sistemidir.   Temel olarak CyberKnife, sanayide kullanılan robotlar üzerine yerleştirilmiş olan gelişmiş bir lineer hızlandırıcıdır. Radyasyon   demetlerini odaksal olarak kullanarak, beyin ve vücutta, özellikle erişiminde problem yaşanan kanserli bölgeleri yüksek dozlarda   ışınla   tedavi ederken,  normal dokuların maksimum oranda korunabilmesine olanak sağlar. Görüntü Kılavuz sistemi ve bilgisayar   kontrollü robot teknolojisi ile CyberKnife sistemi, tedavi süresince tümörü ve hasta hareketlerini izler ve düzeltir böylece çevre sağlam   dokuların zarar görmesini engeller.

     CyberKnife Hangi hastaların Tedavisinde Kullanılır? 

     CyberKnife kafa içerisinde; iyi ve kötü huylu beyin tümörleri, metastazlar, göz ve çevresindeki tümörler, arteriovenöz   malformasyonlar ve bazı fonksiyonelhastalıkların tedavisinde kullanılır. Vücutta ise, akciğer kanserleri, prostat kanserleri, baş   boyunkanserleri, omurilik ve omurga tümörleri, pankreas kanserleri, karaciğer tümörlerinde ise diğer yöntemlerle tedavi edilemeyen   sayıca az olan metastazların tedavisinde önerilebilir.  

     CyberKnife Nasıl Çalışır ?

      Hastanın tedavi öncesi alınan Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Rezonans görüntülerinden elde edilen tümör koordinatları anlık olarak bilgisayarlar yardımıyla değerlendirilerek radyasyon dozu ayarlanır.

     CyberKnife'ta, tümörün yerini belirleyip takip eden ve gerektiğinde tümör hareketli olursa değişiklikleri izleyip hasta pozisyonunu değiştiren bir görüntü yakalama sistemi kullanılır. Tedavi tümörle sınırlı kalırken, çevre sağlıklı dokulardaki hasar da en  aza indirilebilmektedir. Bu şekilde hastanın küçük hareketlerine karşı tedavinin etkilenmemesi sağlanır. Kafatasına çerçeve monte edilmesi gerekmez. Bu sistem ile solunumla yer değiştiren akciğer ve karaciğerdeki tümörler hassas bir şekilde tedavi edilebilmektedir.   Tedavi sırasında hastanın nefesini tutması ya da düzenli olarak soluması da gerekli olmaz.