Hastanemiz
19 Ocak 2024

 

  T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ
KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR ŞEHİR HASTANESİ
 


   WhatsApp Image 2023-01-05 at 15.00.30.jpeg

Hakkımızda;

Hastanemiz 1987 yılında 150 yataklı Devlet Hastanesi olarak hizmete açıldı. 1988 yılında asistan eğitiminin başlamasıyla Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 2000 yılında Dr. Lütfi Kırdar’ın ismi hastanemize eklenerek Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ismini almıştır. 2020 Mayıs ayı itibariyle yeni hastaneye taşınmamız nedeniyle hastanemizin ismi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi olarak değiştirilmiştir.

2015 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile afilasyon protokolü imzalanarak hastanemiz aynı zamanda Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi olmuştur.

Hastanemiz 1.141 yatak kapasitesi ile 32 klinikte Tıpta Uzmanlık öğrencilerine eğitim verilmesinin yanı sıra toplam 52 branşta, 17 ayrı binada, Kartal, Maltepe, Adalar, Pendik ve Tuzla olmak üzere 5 ayrı ilçede hizmet vermektedir. Haziran 2020 itibariyle hastanemiz SBÜ Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi ile afiliye olmuştur.

SBÜ Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi en kutsal görevi olan hayat kurtarmak bilinciyle bugünleri yarınlara hazırlayan öncü bir sağlık kuruluşudur. Çağın gereği olarak ileri tıp teknolojilerini kullanarak klinik uygulamalarda hızlı ve doğru tanıya ulaşarak hastalarımıza en iyi tedavileri sunmayı kendine amaç edinmiştir. Uluslararası çalışma ve araştırmaların rehberliğinde üstün niteliklerle donanmış uzman hekim yetiştirmeyi ve sağlık sektöründe tercih edilen referans hastane olmayı kendine misyon edinmiştir.

Hastanemiz Acil, Travma, Yara- Yanık, Kanser Cerrahisi ve Onkolojik tedaviler (Tıbbi Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Nükleer Tıp vb.) başta olmak üzere il dışı ve ülke dışından çok geniş bir nüfusa sağlık hizmeti sunmaktadır.

Hastanemizin Kanser Cerrahisi Yapan Klinikleri, Kanser tanı ve tedavi aşamasında güncel bilgi ve tecrübeleri ile hastalarımız için şifa kaynağı olmaktadır. Radyasyon Onkolojisi Kliniğinde Cyberknife, Rapid Arc, Brakiterapi ve Tomoterapi cihazı gibi  ileri teknoloji cihazların yanı sıra Tıbbi Onkoloji Kliniğinde de modern cihazlarla hastalarımıza doğru ve eksiksiz onkolojik tedaviler uygulanmaktadır.

Akciğer Kanseri, Meme Kanseri, Kolon Kanseri, Jinekolojik Kanserler, Prostat Kanseri, Beyin Tümörleri, İnme Merkezi ve Yara- Yanık Merkezi gibi birçok alanda mükemmeliyet merkezi olmaya aday bir hastaneyiz. 

Türkiye’nin en donanımlı Yara ve Yanık Tedavi Merkezine sahip olan hastanemizde yanık ve yara tedavisi konusunda çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bu merkez içinde bulunan, Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi ise yara tedavisi konusunda hastalara eksiksiz tedavi imkanı sağlamaktadır.

Organ Nakli Merkezlerimizde ise böbrek nakilleri ve kornea nakilleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Biri hibrid ameliyathane olmak üzere 45 ameliyathaneye sahip olan hastanemizde 205 Yoğun Bakım Yatağı ile durumu kritik hastaların tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Acil Tıp Merkezimiz ise bölgemizin en donanımlı acil servisi olması nedeniyle oldukça fazla sayıda hastanın acil teşhis ve tedavisini yapmaktadır.

İnme Merkezi, Diyabet Merkezi, Kornea Nakil Merkezi, Böbrek Nakil Merkezi, Yara ve Yanık Merkezi, Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Meme Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi, ROP Tanı ve Tedavi Merkezi, Obezite Merkezi hastanemizin diğer özellikli birimlerinden bazılarıdır.

Ayrıca 26 yataklı Hemodiyaliz Ünitesi, 11 üniteli Endoskopi Ünitesi, Fizik Tedavi Ünitesi, Odyoloji Ünitesi, Ürodinami, ESWL (Taşkırma), ERCP Ünitesi, Anjiyografi Ünitesi, Girişimsel Radyoloji Ünitesi hastanemizin sağlık hizmeti sunan diğer özellikli birimleridir.

Yukarıda sayılan nitelikli hizmetlerin sunulmasının yanı sıra hastanemiz Bebek Dostu Hastane, Yenidoğan Bebek Dostu Hastane, Anne Dostu Hastane ve Sağlık Turizmi sertifikalarına sahip Sağlık Bakanlığımızın öncü sağlık tesisleri arasındadır.

Hastanemiz enerji verimliliği ve çevre dostu tasarım ihtiyaçlarını yerine getirmiş özelliği ile dünyada hem LEED GOLD hem de EDGE sertifikası alan ilk hastane ünvanına sahiptir. 

Hasta ve çalışan memnuniyetini ön plana alarak gelişen ve büyüyen hastanemizde, 2019 yılı itibariyle yeni binasında daha modern ve çağdaş ortamlarda sağlık hizmeti sunulmaktadır. 
Hastanemizde yaklaşık 20.000 hastaya ayaktan poliklinik hizmeti verilmektedir.

Sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle...

Prof. Dr. Recep DEMİRHAN

Başhekim      

                                                                                 
                                                                                                                                      

                                                                       

 hastane